1398/04/09

چوب

 

 تعریف صنعتی:

 

 

 

               چوب عبارت است از ماده ای جامد و متخلخل فیبری شکل، که دارای ساختمان سازمان یافته ای است و از هر طرف نایکسان و ناهمگن می باشد.

 

 

 

                                               

 

 

  

 

 

 

 

  استحکام در چوب به دو عامل بستگی دارد:
 

 

    1- میزان فیبر موجود در واحد ساختمان ها از آن چوب


    2- ضخامت جداره چوب ها می باشد

 

 

 

 

 

 

 

 

 محاسن چوب:

 

 

 1- عایق حرارتی و برودتی است.
 2- مقاومت مکانیکی نسبتا خوب و خاصیت ارتجاعی واقع در ضربه.
 3- قابلیت پرداخت سطحی، رنگ پذیری، کنده کاری و برش.
 4- امکان تصحیح خواص (مواد ضد حریق، ضد رطوبت و ضد قارچ).
 5- ارزانی، دردسترس بودن و سهولت ساخت

 

 

 

انواع چوب:

 

 
معرفی چوب بلوط (Oak):

 

 

 

بلوط انواع مختلفی دارد و یکی از چوب های پر کاربرد است. چوب بلوط بسیار سخت، خوش نقش و زیبا است. بلوط رنگ بندی گسترده ای دارد و انواع آن از سفید، خاکستری تا قهوه ای دیده می شود. درون چوب قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره و برون چوب سفید مایل به قهوه ای روشن چوب بلوط یکی از رنگ های پر تکرار این چوب است. درون چوب بلوط از برون چوب آن قابل تفکیک نیست و جز گونه هایی است که درون چوب آن به صورت ناگهانی به برون چوب تبدیل نمی شود.در سطح بریده شده این چوب و در جهت شعاعی، پر مگس های بزرگ و به تعداد زیاد دیده می شوند که یکی از ویژگی های منحصر به فرد و راه های شناسایی چوب بلوط است.

 

 

 

معرفی چوب ملچ (Elm یا Ulmus glabra):

 

 

 

ملچ بسیار خوشکار و خوش نقش است و از آن در تهیه روکش های زیبا استفاده می شود. نقوش حاصل از حالت رشد بخش روزنه ای در درختان در چوب ملچ به خوبی مشاهده می شود و یکی از راه های شناسایی این چوب است. رنگ درون چوب ملچ قهوه ای روشن تا متوسط کمی مایل به قرمز یا قهوه ای تیره است که تمایل رنگ به قرمزی همیشه با زردی همراه است و قرمزی آن تفاوت زیادی با قرمزی چوب هایی مثل رز یا سرخدار دارد. رنگ برون چوب آن زرد کم رنگ است و بافت برون چوب حجم کمتری از چوب تنه آن را تشکیل می دهد. 

چوب ملچ نسبت به پوسیدگی مقاومت کمی دارد و باید به خوبی از آن محافظت شود تا در مراحل مختلف استفاده از این چوب مشکلی به وجود نیاید. از چوب ملچ در صنایع مختلفی مانند جعبه سازی، سبد سازی، مبلمان، چوب هاکی، روکش، کمان تیر اندازی و خمیر کاغذ و هنرهایی که با چوب زینتی و مرغوب سر و کار دارند استفاده می شود. 

 

 

 

معرفی چوب گردو (Walnut):

 

 

 

چوب گردو یکی از بهترین و خوش کارترین چوب های مورد استفاده در ایران است و بافتی بسیار زیبا و خوش رنگ دارد. این چوب در شرق اروپا و غرب آسیا و آمریکا پراکنده شده است و در ایران هم بسیار زیاد رشد می کند. وزن مخصوص آن حدود ۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است و چوبی سنگین به حساب می آید. درون چوب آن از قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره با رگه های های متمایز و اغلب تیره تر می باشد و در بسیاری از موارد رنگ گردو به خاکستری هم نزدیک می شود. رنگ برون چوب گردو متمایل به سفید است و معمولا این درون چوب گردو است که ارزش اقتصادی بیشتری دارد. البته لازم به ذکر است که چوب درخت گردو در ایران به صورت صنعتی در دسترس نیست و برای تهیه الوارهای صنعتی این چوب باید از گونه های خارجی استفاده کرد.

این چوب دارای درخشندگی خاصی است ولی بعد از رنگ واقعا بافت زیبایی به خود می گیرد و زیبایی آن دوچندان می شود.از جمله کاربردهای چوب گردو در مبلمان، کابینت تمام چوب، درب تمام چوب، قنداق تفنگ، روکش، منبت، معرق، خراطی و تقریبا در اکثر هنرهای چوبی است و به خصوص در هنرهای زینتی چوبی کاربرد گسترده ای دارد. در مجموعه وودیانو از این چوب برای ساخت تابلوهای معرق کاری، خراطی و سازه های تزئینی استفاده کرده ایم. البته روکش این چوب هم بسیار پرکاربرد بوده است.

 

 

معرفی چوب راش(Beech):
 

 

 

یکی از معروف ترین، محبوب ترین و پر مصرف ترین چوب های مورد استفاده در صنایع چوب و شاخه های مختلف هنر چوب، چوب راش است. چوب راش در تمام نقاط جهان انواع مختلفی دارد و هر کدام از این گونه ها، خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی دارند که کاربرد و قیمت و سایر مشخصه های آن را متفاوت ساخته است.

به طور کلی چوب راش، چوبی سخت و مقاوم و با منافذ خیلی ریز و پره های چوبی یا همان پرمگس های بزرگ است که ساختمانی شبیه چوب افرا دارد. از این چوب برای ساخت چهار چوب، درب، پنجره، پایه های صندلی خمیده و برای خراطی استفاده می شود و همچنین از برش های شعاعی و نیمه لوله بری راش برای روکش استفاده می شود. راش جز درختانی است که درصد پوست در آن خیلی کم است و به همین خاطر در معرض خطر سوختگی کامبیوم قرار دارد. همچنین در مقطع مماسی چوب راش چشمک ها مشاهده می شوند.

 

 

 

چوب روسی(Russian) :

 

 

 

چوب روسی از درختان بلوط ، راش  و خصوصا گونه های مختلف درخت کاج بوده که در جنگل های روسیه بریده می شود

و بعد به کارخانه برده شده و به ابعاد مختلفی برش داده می شود

و به صورت پالت بسته بندی می گردد و به کشور های مختلف صادر می شود

 واژه چوب روسی در بازار چوب ایران تقریبا به هر نوع چوب سفید رنگ وارداتی از کشور روسیه تلقی می شود

و کاربرد آن هم چندان تفاوتی نمی کند.

 در حالی که این چوب سفید خود شامل گونه های کاملا متفاوت چون نراد ، نوئل و انواع کاجها می شوند.

این چوب فاقد درون چوب مشخص و به رنگ سفید مایل به قرمز ، فاقد مجاری صمغی ، راست تار ، سبک ،

واکشیدگی و هم کشیدگی کم قابلیت ترک خوردن کم هنگام خشک شدن ،

بسیار خوش کار ، سنباده خوری خوب ، میخ خوری و پیچ خوری عالی هستند .

 

 

کاربرد های چوب روسی :

 

 

 این چوب به علت سبکی زیاد و ضریب الاستیته بالا از بهترین چوبها برای اسکلت بندی ساختمان است.

الیاف بلند و خمیر سفید رنگ این چوب در صنعت کاغذسازی هم مصرف فراوان دارد.

این چوب به علت خاصیت ارتجاعی و استحکام آن چوب مورد علاقه نجاران میباشد.

در ضمن این چوب هم بعلت بافت نرم آن جهت استفاده در قسمت های رنگی کار توصیه نمی گردد.

 

امروزه از چوب روسی برای دکور سازی، کف سازی‌های پارکت، قاب سازی‌های سقف و دکورسازیها و کابینت‌های چوبی و بخصوص درهای چوبی با روکش‌های زیبا بهره کافی گرفته می‌شود.

چوب روسی به دلیل رنگ روشن و یکنواخت خود و قابلیت شکل پذیری بالا

در میان چوب های مورد استفاده در نما و محوطه سازی بیشتر مورد نظر قرار گرفته است.